fbpx

Vasaros atostogos: kaip sudominti mažamečius gamtos tyrinėjimu?

Vasarą vaikas gali tapti tikru tyrinėtoju, tik reikia žinoti kaip jį sudominti ir pakviesti įsijausti į atradėjo vaidmenį. Ir tam nereikia jokių ivesticijų. Galima panaudoti įvairiausius gamtos objektus, kuriuos apjungiant žaidimo elementais, galima įgyvendinti vaikams patinkančius edukacinius užsiėmimus.

Ankstyvojo ugdymo mokyklos Eureka, kuri skirta 2-5 metų vaikams, vadovė Birutė Mačiulienė dalinasi praktiniais patarimais, kokiomis edukacijomis galima užsiimti lauke.

“Tyrinėjant gamtą galima mokytis nuo raidžių pažinimo iki skaičiavimo pradmenų. Tiesiog reikia sukurti aplinkybes vaikams lavintis ir tai daryti kuo įdomiau ir žaismingiau. Tokiu būdu galime sukurti natūralią mažojo atradėjo motyvaciją smalsiai tyrinėti pasaulį“, teigia ankstyvojo ugdymo mokyklos Eureka vadovė B.Mačiulienė.

Gamtos spalvų tyrinėjimas

Šiai veiklai jums prireiks: kiaušinių dėklo, popieriaus lapo, klijų, flomasterių, didinamojo stiklo ir gamtos gėrybių. Iš šių priemonių gaminamas gamtos spalvų klasifikatorius. Žaismingo gamtos tyrinėjimo metu vaikai tampa spalvų detektyvais ir gamtos gėrybes klasifikuoja pagal spalvas. Pažinti spalvoms reikia laiko – visiškai normalu, kad vaikas iki penkerių ar net šešerių metų žiūrėdamas į žolę negali įvardinti jos spalvos. Spalvų skyrimas priklauso nuo to, kokia aplinka supa vaiką, o spalvų žinojimas – nuo suaugusiųjų, tad labai svarbu tėvų ir pedagogų nuoseklus darbas su vaiku. Žaidžiant spalvų tyrinėjimo žaidimą daug greičiau išmokstami spalvų pavadinimai, nes vaikams kyla natūralios asociacijos. Pvz. raudonas, kaip pomidoras, mėlynas, kaip mėlynė.

Gamtos gėrybių rūšiavimas pagal dydį

Visų pirma svarbu prisirinkti kuo daugiau įvairiausių gamtinių medžiagų darže, sode, pievoje ar miške, tada pasiruošti kartoninės dėžės atraižą ir nupiešti du apskritimus: į vieną dėsime dideles, į kitą – mažas gamtos gėrybes. Žaidžiant šį žaidimą vaikas mokomas identifikuoti daiktus ir apibūdinti juos pagal dydžius: didesnis – mažesnis. Ankstyvieji matavimo pradmenys gali būti labai žaismingi!

Gamtos gėrybių rūšiavimas pagal spalvą

Vėliau tas pačias gamtos gėrybes galima perskirstyti dar ir pagal spalvą. Šiai veiklai be kartono dėžės atraižų taip pat reikalingos ir spalvotos kreidelės. Kartojant spalvų pavadinimus per įvairius žaidimus daug greičiau pasieksime norimo rezultato ir vaikus išmokysime pažinti bei įvardinti juos supančios aplinkos spalvas.

Gėlės žiedai ir smulkioji motorika

Prisirinkus pilną krepšį gėlės žiedelių ne tik smagiai pažaisite, bet ir lavinsite smulkiosios motorikos įgūdžius. Ar žinojote, kad smulkioji motorika susijusi su kalbos centrais žmogaus smegenyse? Kuo pirštukai miklesni, tuo aiškesnė ir sklandesnė darosi mažojo atradėjo kalba. Žaidžiant šį žaidimą tuo pačiu mokomasi atpažinti ir įvardinti emocijas bei raideles. Šioms veikloms svarbu iš anksto pasiruošti kartono dėžių atraižų. Vienose su yla paruošiamos vaiko vardo raidelės, kitose – emocijų šukuosenos, trečiose – šeimos narių portretėliai.

Skaičių ir raidžių pažinimas

Užrašome abėcėlę ir suradę savo vardo raidelę ją “išmaudome” purkštuku (juo kuo puikiausiai gali tapti ir nuo langų plovimo skysčio atlikęs buteliukas). Veiklos metu galima susipažinti ir su mamos, tėčio ar kitų žmonių/daiktų raidelėmis.

Kito užsiėmimo metu užrašome skaičiukus ir puošdami juos gamtos gėrybėmis bandome įvardinti. Skaitymo ir rašymo kompetencijų lavinimas prasideda ankstyvoje vaikystėje: jeigu vaiką sudominsime tą daryti žaidžiant, tai jis be vargo išmoks skaityti dar iki pirmos klasės.

Ieškome lobio ir skaičiuojame iki 10

Nereikalingos dėžės kartono atraižą padaliname į keturias dalis (galima ir į daugiau). Kiekvienoje dalyje užrašome po gamtos gėrybės, kurios ieškosime, pavadinimą bei skaičių, kiek tokių gėrybių planuojame surasti (pvz. 10) ir keliaujame ieškoti numatyto lobio! P.s.: Į veiklą galima įtraukti ir šeimos narius – taip bus dar daugiau linksmybių, šypsenų ir smagaus juoko. Kiekvienas šeimos narys įpareigojamas surasti tam tikrą gėrybę. Kuris pirmasis surenka 10 gėrybių, tas ir laimi šias varžybas! Beje, žaidimo procese dažnai patiriant sėkmę, vaikas turės daugiau motyvacijos mokytis ir siekti gerų rezultatų ir ateityje!

Putų šou

Šiai veiklai reikės butelio su nupjautu dugnu, kojinės ir burbulų skysčio. Kojnę užmauname ant butelio dugno, pamirkome į burbulų skystį ir per butelio kakliuką pučiame orą. P.s.: kuo daugiau butelių ir kojinių – tuo daugiau putų ir šypsenų.

Spalvotas smėlis

Spalvotam smėliui pagaminti reikia maistinių dažų, užsegamų maišelių ir smėlio. Skaniausi spalvoti ledai ir keksiukai iš smėlio – garantuoti! Beje, spalvotas smėlis gali tapti puikia ir žaisminga priemone mokytis geometrijos pagrindų statant skirtingų formų figūrėles.