fbpx

Antras vaikas šeimoje: kaip laukti sesės ar brolio be nerimo?

 „Dažnai girdžiu tėvelius nerimaujant, laukiant šeimos pagausėjimo. Dažniausiai tėveliai nerimauja dėl vyresnėlių elgesio ir reakcijos į naujuosius šeimos narius. Mano esminiai patarimai – pradėkite ruoštis iš anksto, nepamirškite atliepti vyresniojo vaiko poreikių bei nepalikite vaiko nuošalyje, leiskite aktyviai dalyvauti mažojo auginime. Svarbu žinoti ir tai, kad pirmosios savaitės gimus antrąjam šeimos vaikui – ne pats tinkamiausias metas mokyti vyresnėlį naujų dalykų, pvz. pereiti nuo puoduko į tualetą, atsisakyti buteliuko ir naudotis puodeliu ar pradėti mokytis naujoje ugdymo įstaigoje. Papildomi pokyčiai gali neigiamai asocijuotis su naujagimiu ir kelti papildomų neigiamų jausmų“, – atkreipia dėmesį ankstyvojo ugdymo mokyklos Eureka mokytoja Justė Petkuvienė ir pristato JAV pediatrės Larissa J. Hirsch, britų auklėjimo ekspertės, knygų apie tėvystę autorės Sarah Ockwell – Smith bei savo įžvalgas, kaip laukti sesės ar brolio be nerimo.

Patarimai kaip priimti naująjį šeimos narį

Pagal pediatrę iš Niujorko Larissa J. Hirsch, pokyčiui pradėti ruoštis reikia dar negimus antrajam vaikui. „Po gimdymo pirmosios 6-8 savaitės bus ypač sunkios. Mama stengsis maitinti kūdikį, jį migdyti, tačiau svarbu per visą sumaištį nepamiršti ir vyresnėlio vaiko poreikių“, – pastebi Larissa J. Hirsch.

Pagausėjus šeimai, pirmagimis gali rodyti įvairias emocijas: nuo pavydo iki pasipiktinimo. Jaunesni vaikai, negalintys tinkamai išreikšti emocijų, gali grįžti prie ankstesnio elgesio, pavyzdžiui: čiulpti nykštį, prarasti įgūdžius apsitarnauti tualete, nemokėti kalbėti, tapdami ,,mažesniais“ vaikai siekia gauti daugiau tėvų dėmesio bei meilės, kurios gauna kūdikis. ,,Svarbu, kad tėvai neimtų vaiko amžiumi naudotis kaip patogumu, o atlieptų vyresnėlio poreikius ir jausmus taip, kaip rūpinasi mažuoju“, – teigia auklėjimo ekspertė Sarah Ockwell- Smith.

,,Vyresni vaikai savo jausmus gali išreikšti netinkamai elgdamiesi ne tik namuose, bet ir ugdymo įstaigoje. Vaikai nesusitvarkydami su savo jausmais išbando tėvų kantrybę, o mokykloje siekia kompensuoti suaugusiųjų dėmesio ir šilumos trūkumą netinkamai elgdamiesi“, – pastebi mokytoja J. Petkuvienė. Visos ekspertės vieningai sutaria, kad šios problemos dažniausiai būna trumpalaikės, tačiau ir joms galima užkirsti kelią, aktyviai ruošiantis prieš atsirandant sesei ar broliui.

JAV vaikų gydytoja Larissa J. Hirsch dalinasi keliais patarimais:

  • Leiskite vaikui išrinkti keletą daiktų naujagimiui. Tai ypač svarbu, jei vaikai dalinsis kambariu;
  • Raskite ypatingą dovaną, kurią jūsų vyresnis vaikas galėtų padovanoti kūdikiui, pvz. žaisliukas, knygelė ar kokia kita miela smulkmena;
  • Nepamirškite vyresnėlio, pvz. galite parūpinti ypatingą ,,didžiojo vaiko“ kėdę, kol maitinimo kėdutėje maitinsite kūdikį;
  • Galite paruošti mažylio dovanėlę vyresniajam vaikui;
  • Skirkite individualaus laiko vyresniajam vaikui: knygelių skaitymas, kelionė į biblioteką ar maisto parduotuvę. Svarbu tėvams pasidalinti rūpesčiu abiems vaikams, kad vyresnėlis neliktų be mamos ar tėčio dėmesio;
  • Sustiprinkite savo vyresnio vaiko vaidmenį šeimoje sakydami, kad jis bus ,,didysis brolis/ sesuo“. Padėkite vaikui džiaugtis šiuo naujuoju vaidmeniu;
  • Pagalvokite kaip vyresnėlis galėtų prisidėti prie kūdikio priežiūros, pvz. paduoti sauskelnes, išrinkti kūdikio aprangą, pralinksminti mažąjį šokant ar dainuojant, kai šis suirzęs.

Pediatrė Hirsch ir auklėjimo ekspertė Sarah sutartinai teigia, kad išgyventi pokyčius labai padeda ir vaidmenų žaidimai – istorijų, apie tai, kas šiuo metu vyksta jūsų šeimoje, kūrimas. Prieš grįžtant namo su kūdikiu, kalbėkite su vyresniuoju vaiku apie tai, kas nutiks ir pasikeis namuose. Sarah Ockwell – Smith pataria vyresnėliui rodyti savo ir jo vaikystės ar kūdikystės nuotraukas. Nuotraukos padės vyresniajam vaikui suprasti, kad sesutė ar broliukas taip pat užaugs, taps savarankiškesnis ir vėliau priežiūros reikalaus šiek tiek mažiau. Be to, užaugęs taps jūsų vyresnėlio draugu.

Pagal Hirsch ir Sarah, svarbu pirmagimiui paaiškinti, kad naujagimis daug miega, verkia ir reikalauja daug sauskelnių keitimo, tačiau užtikrinkite savo vaikui, kad nors ir kūdikiui reikės daug dėmesio, vyresnėliui bus skiriama laiko, dėmesio ir meilės. Sarah Ockwell – Smith pataria nuolat parodyti, kad pirmagimis šeimoje yra labai svarbus.

Sarah Ockwell – Smith dalinasi dar keliais patarimais:

  • Mokykite vaiką dalintis žaislais; mokykite išgirsti tai, kad kiti taip pat turi mėgstamą dainą ar žaidimą, ar valgį, dar nesant brolio ar sesės, pvz. išrinkite pasaką ir kūdikėliui, kuris gali klausytis jos iš pilvelio;
  • Svarbu stiprinti pirmagimio ryšį su tėčiu. Vaikai, kurie turi glaudų ryšį su mama, į naująjį šeimos narį žiūri kaip į konkurentą, o tai gali iššaukti neigiamą elgesį ir požiūrį į brolį ar sesę. Tėtis turėtų būti ne tik žaidimų draugas, tačiau ir suaugęs žmogus, kuriuo vaikas gali pasitikėti, gali išsakyti savo jausmus ir emocijas ir sulaukti pagalbos;
  • Prieš atsirandant naujagimiui, svarbu mokytis suprasti pirmagimio emocijas ir jausmus bei surasti būdus, kurie padeda jam nurimti, pvz. vieniems vaikams norisi artimo kontakto – apkabinimo, pasėdėjimo ant kelių, kitiems patinka pabūti vieniems. Kai kurie vaikai nurimsta piešdami, kai kurie plėšo popieriaus lapus. Galite pasikalbėti su mokytojomis apie būdus, kurie padeda vaikui nurimti mokykloje. ,,Mano klasėje labiausiai veikiantis metodas yra gilaus kvėpavimo Mindfulness pratimas, kuris tinka daugumai vaikų. Turime pagaliukus, ant kurių vienoje pusėje gėlytė, kitoje ugnelė. Vaikas uosdamas gėlę ir pūsdamas ugnelę, giliai kvėpuoja ir nurimsta“,- pasakoja mokytoja J. Petkuvienė.

Literatūra:
Ockwell- Smith S. (2019). The Second Baby Book

Hirsch L. (2016). Birth of a Second Child. Portalas: kidshealth.org [cituota 2021-08-12]. Nuoroda: https://kidshealth.org/en/parents/second-child.html